
Deklaracja w sprawie apostazji i bluźnierstwa przyjęta przez uczestników wydarzenia „Dni Ateizmu 2017 – o prawo do wyboru”
Deklaracja w sprawie apostazji i bluźnierstwa
Jesteśmy zaniepokojeni rosnącą falą prześladowań wolnomyślicieli oskarżonych o bluźnierstwo i apostazję. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy:
- Ex-muzułmański ateista H. Farook, ojciec dwójki dzieci, został pobity na śmierć w Indiach.
- Sąd najwyższy w Iranie potwierdził wyrok śmierci dla 21-letniego Sina Dehghan za „obrazę proroka”. Jego adwokaci Sahar Eliasi i Mohammad Nouri również zostali skazani za publikowanie „anty-islamskich” treści w mediach społecznościowych. Nouri otrzymał wyrok śmierci, podczas gdy Eliasi pierwotnie skazany na siedem lat więzienia; po odwołaniu uzyskał zmniejszenie wymiaru kary więzienia do trzech lat.
- W Pakistanie Ayaz Nizami i Rana Noman zostali 22 marca br. aresztowani nakazem rządu pod zarzutem bluźnierstwa. Po ich aresztowaniu tweet #PowiesićAyazNizami zyskał wielką popularność na Twitterze. Rząd pakistański wyciągnął z tego wniosek, że należy żądać od Facebooka i Twittera pomocy w identyfikacji tych podejrzanych o bluźnierstwo, by ich ścigać lub występować o ich ekstradycję.
Rzecz jasna, zostanie wolnomyślicielem lub ateistą, zarówno publicznie, jak prywatnie, nie stanowi „zniewagi” Islamu lub jakiejkolwiek religii. To realizacja podstawowego prawa do wolności sumienia.
Ponadto krytyka religii, w tym Islamu, Proroka i Boga, nie jest „Islamofobią”, ale korzystaniem z podstawowego prawa do wolności wypowiedzi.
To ci, którzy „karzą”, więzią i nawołują do przemocy lub siłą ograniczają wolność sumienia i wyrazu, popełnienia przestępstwo – a nie osoby realizujące ich podstawowe prawa człowieka.
Wzywamy do zniesienia praw o bluźnierstwie i apostazji de facto czy de jure. Ten, kto bardziej się przejmuje „obrazą” niż morderstwem pomaga w legitymizowaniu prześladowań ateistów i wolnomyślicieli na całym świecie. Już najwyższy czas, by bronić ofiar praw o bluźnierstwie i apostazji, a nie obwiniać je za prześladowania, których doświadczają.
W XXI wieku ludzie i prawa człowieka muszą stać ponad religią.
Warszawa, 02.04.2017
Dni ateizmu 2017, O prawo do wyboru